Kiedy przychodzi czas na wymianę telefonu problemem staje się przeniesienie książki adresowej i wiadomości na nowe urządzenie. Żmudne przepisywanie każdego kontaktu osobno na szczęście odeszło w zapomnienie. Obecnie każdy telefon komórkowy posiada moduł Bluetooth, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób możemy przenieść dowolny plik z jednego urządzenia na drugie zaledwie w ciągu kilku sekund. Na rynku istnieje także kilka programów, które ułatwiają to zadanie. Nowoczesne i zaawansowane smartfony umożliwiają nam synchronizację z serwerami Google’a i Facebook. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiadomości i numery telefonów aktualizowane są na bieżąco. Wystarczy, że nowy telefon podłączymy do internetu, a ten automatycznie pobierze wszystkie informacje z naszego konta. W przypadku iPhone’a już nie długo otrzymamy serwis iCloud, który na bieżąco będzie wykonywać kopię bezpieczeństwa wszystkich informacji znajdujących się w telefonie. Usługa będzie darmowa, niestety do jej oficjalnej premiery przyjdzie nam poczekać kilka miesięcy.

Problem pojawia się w momencie próby wysłania pliku z jednego iPhone’a do drugiego. Brak wparcia przesyłania danych przez Bluetooth wymusza konieczność korzystania z aplikacji firm trzecich. W App Store istnieje wiele programów, których zdaniem jest naprawienie tego co Apple odebrało swoim klientom. Poniżej przedstawiamy sposoby wymiany plików drogą bezprzewodową z jednego telefonu na drugi.

1. E-mail.

Najłatwiejszym sposobem przenoszenia zdjęć i kontaktów między dwoma iPhone’ami jest poczta e-mail. Wszystkie nowoczesne telefony posiadają stały dostęp do internetu z dużym pakietem danych. Wysłanie i odebranie kilku fotografii nie powinno być w tym przypadku problemem. Jeśli chcesz przenieść zdjęcia lub inne pliki ze starego telefonu na iPhone’a, wystarczy że wyślesz wiadomość e-mail do samego siebie. W nowym telefonie wystarczy skonfigurować konto pocztowe i zachować załączniki w dostarczonej wcześniej wiadomości. Opisywana metoda ma jednak jedną wadę. Sprawdza się ona tylko w przypadku małych plików. Wysyłanie filmu lub dużej ilości zdjęć zajmuje sporo czasu. Nie zawsze jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej. Wykonanie tej czynności w sieci 3G naraża nas na szybkie wyczerpanie limitu pakietu danych i wysoki rachunek pod koniec miesiąca. Jeśli z różnych powodów wysyłanie plików droga e-mail nam nie odpowiada proponujemy druga metodę.

Aplikacje.

Drugim sposobem przeniesienia plików między dwoma iPhone’ami są dedykowane aplikacje. Programów to transferu danych w App Store znajduje się na prawdę wiele. Jednym z najbardziej popularnych jest aplikacja Bump. Pozwala ona na przesyłanie zdjęć, muzyki i kontaktów pomiędzy dwoma telefonami. Podobnie jak w przypadku e-mail program korzysta z sieci 3G jeśli nie jesteśmy w zasięgu Wi-Fi. Bump jest darmowy i oferuje więcej opcji niż tradycyjna wiadomość e-mail z załącznikiem.

Drugą aplikacją o podobnych możliwościach jest Mover. Ta uniwersalna aplikacja działa zarówno na iPhone i tablecie iPad. W wersji dla iPada menu programu zostało dostosowane do większego ekranu, a stylem nawiązuje do pozostałych aplikacji systemowych. [b]Mover[b] działa wykorzystując standard Bluetooth, podobnie jak Bump za jego pomocą możemy przenieść kontakty i zdjęcia. To co go odróżnia od pozostałych jemu podobnych programów to możliwość transferu filmów wideo, aplikacji, muzyki i wiadomości SMS. Cena programu to 1,59 euro. Program posiada także darmowy odpowiednik dla komputerów Apple. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób możemy przenieść wszystkie wymienione rzeczy na nasz komputer i wykonać kopię bezpieczeństwa telefonu.

Mover i Bump oprócz przenoszenia informacji między dwoma iPhone’ami charakteryzują się unikalnym interfejsem użytkownika. W przypadku programu Bump wymiana danych między dwoma telefonami rozpoczyna się w momencie delikatnego zderzenia ze sobą dwóch telefonów. Z pozoru nudne czynności mogą także dostarczać odrobinę zabawy. Jeśli znacie inne sposoby przesyłania plików między telefonami Apple, a komputerem i innymi urządzeniami, pole w komentarzach jest do Waszej dyspozycji.